KES ON PÄKAPIKUD?
Päkapikud on pisikest kasvu haldjate soostjõuluvana abilised ja laste head sõbrad. Jõulude ajal (detsembris) aitavad Jõuluvana kingituste pakkimisel ja laialijagamisel (sussi või soki sisse) - seda tehakse üldiselt öösiti. Muul ajal hoolitsevad aga metsloomade eest.
Enamasti riietuvad päkapikud punasesse ning kannavad pikki punaseid mütse.
(http://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%A4kapikk)
Katoliiklikus kirikukalendris kehtestati 1006. aaastal 2. november hingedepäeva ehk usklike surnute mälestuspäevana. Eestlastel jääb hingedepäev hingedeaja sisse. Hingedepäeva on nimetatud juba 14. sajandi allikates, kuid tema tähistamine (nagu ka 1. november ehk pühakutepäev) on jäänud omauskumustele tugineva hingedeaja varju. 1990. aastatel levis tava süüdata hingedepäeval koduakendel ja kalmistul sugulaste haudadel lahkunute mälestuseks küünlad.(http://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-hingedepaev.php, pilt -http://www.hullumaja.com/files/pictures/2009/02/27/thumbs/BhsUbMLdCh.gif )
Eesti Ornitoloogiaühing valis 2011. aasta linnuks suitsupääsukese. Valiku põhjuseks on rahvuslinnu arvukuse jätkuv langus viimase kümnendi jooksul.
Ornitoloogide hinnangul on pesitsevaid suitsupääsukesi jäänud Eestis iga aastaga aina vähemaks, mistõttu peab Eesti rahvuslinnule ja ornitoloogiaühingu vapilinnule pöörama suuremat tähelepanu.
10. oktoober 2010
5. oktoober 2010
Leivanädal
4.-10. oktoobrini 2010 tähistatakse juba kolmeteistkümnendat üleriigilist Leivanädalat “Rukkileib meie laual”. Leivanädala raames toimuvad üritused üle kogu Eesti ning paljud neist on suunatud koolilastele ja noortele.
Traditsiooniliselt viiakse leivanädala raames presidendilossi uudseleib. Nädal lõpeb lõikuspüha tähistamise ning tänujumalateenistusega, mis seekord toimuvad Suure-Jaanis ja Olustveres.
Leivanädala idee sai alguse 31. mail 1998. aastal Halliste kiriku perepäeval, kus õpetaja Kalev Raave õnnistas ja jagas rahvale rukkileiba. Paar aastat hiljem viidi nädal oktoobrikuu teisele nädalale ja lõpetamisüritused lõikus-tänupühale.
Õpetajate päeva tähistati Eestis koolides küll juba 1960. aastatel, kuid see kuulub tingimata ka praeguse koolilapse kalendrisse ja on seotud kindla kuupäevaga. Tavad pole aastate jooksul kuigivõrd muutunud. Nagu 1960. aastatel, nii lastakse nüüdki õpilastel tunde anda.
UNESCO lõi sellest 1994. aastal ametliku tähtpäeva, et 24 tunni jooksul oleks kogu maailma tähelepanu keskpunktis õpetajate töö ja saavutused ning nende probleemid.
Igal aastal 1. oktoobril tähistatakse ülemaailmselt Rahvusvahelist muusikapäeva. Tore traditsioon algatati 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollase presidendi, legendaarse viiuldaja Yehudi Menuhini eestvõtmisel.
9. SEPTEMBRIL OLI KOOLIMINEJATEL VÕIMALUS OSALEDA NUBLU PROJEKTIS. TULETÕRJUJAD TUTVUSTASID OMA TÖÖD JA ÕPETASID LAPSI, KUIDAS TULEKAHJU KORRAL KÄITUDA!
PÄRAST SAID ÕUES KÕIK LAPSED VAADATA TULETÕRJEAUTOT.
SEE ON PÄHKLIKESE RÜHMA BLOGI. SIIA TULEB PILTE LASTEAIA TEGEMISTEST, VAHVATEST MEISTERDUSTEST JA MUUD PÕNEVAT. BLOGI ON MÕELDUD NII LASTELE KUI LAPSEVANEMATELE.